המכתבים – רולי כותב ממחנה ההכשרה אהרנסדורף

26.5.1938

1938, מחנה ההכשרה אהרנסדורף, הנערות והנערים ללא מידע רב על העולם שבחוץ. רולי מתכתב עם אחותו הלגה בתל אביב, אך במכתב זה הוא כותב לאביו גיאורג ולאחותו הקטנה מריון, שנשארו בהמבורג.

המכתב הבא פותח חלון לעולם החיים במחנה הכשרה גרמני של תנועת החלוץ ב -1938. במכתב אנו למדעים על המשימות, תחומי העניין, היומיום ואת מקצועות הלימוד של הנערות והנערים הצעירים במחנה.

הם גם אהבו, ולקחו את הרגעים הפרטיים שלהם אל גבעה עגבניות – לשם היו בורחים הזוגות כדי להתבודד.

הנה רולי, ממחנה ההכשרה אהרנסדורף, 26.5.1938:

“אבא יקר, אחות יקרה, בריא שוב.
אני יושב בערב שבת בחדר החברה, יש ערימות של ספרים מסביבי ואני לומד עברית. קיבלתי את מכתבכם ביחד עם המילון אותו הנחתי בצמוד לערימת הספרים.

למידת השפה העברית הפכה, לצערי, לפעילות העיקרית שלי, אבל זה אפילו לא חצי גרוע.
לשאלותיכם קודם: ה-5 אר.אמ. צריך להישלח לפה קודם. בגלל שלפני הכל הבולים נקנים עם הכסף הזה, ובגלל שאני מורשה רק ל-1.70 בכל חודש, ושנית, נעליים, תספורת, סבונים וכו’ שכבר התחייבתי אליהם פה.

אחרי הכל, אף אחד לא מצפה מאיתנו שנפדה צ’ק על כל משחת שיניים!
לנושא יום הולדתי. ובכן, מה אני יכול לבקש? הייתי מאוד רוצה מילון עברי גרמני, כמו “קדם”, ניתן להשיגו ב”חדר הספרים” (יש גם גרמני עברי וגם את שני החלקים באותו הספר) אבל עברי גרמני בשבילי הוא הכי שימושי.

אז אוכל להשתמש במחברת עבה (ברדיו עכשיו מנגנים את “לך ונצח טוררו!”, הייתי חייב להקשיב לרגע). ובכן, מחברת עבה ועפרון למילוי חוזק (מ”וולוורט ב25 פנינג, שלי כבר מת). וכמובן “סוקו” ב”כמויות גדולות” כמו שאנשים נוהגים להגיד פה.

(מכאן ועד האמצע רולי מפרט ומתאר רשימת ספרים וקטלוגים בהם הוא מעוניין, לבן זממנו אין שום הבנה במה מדובר. ל.א.)

אתם יודעים מה עוד יפייפה? ההוצאה לאור “אינסל”, יש להם את “ספר העץ הקטן” ואת “ספר הפרח הקטן” אבל אלו לא חשובים כל כך, אתם רואים כמה אני מקווה למלא עוד מקצוע. (איך אומרים פה “אירגנתי” – ארגנתי [מעברית לגרמנית. ל.א.].

אוקיי, עדיף שאוותר על ספרי “אינסל” הם לא כאלו חשובים. אבל עכשיו לכתובות, אותם הזכרתי כבר:

במפעל חומרי הדברה פסטיסייד, בראונשווייג 90 . (לתשומת
לבקש קטלוג על כל חומרי הדברה שיש . ל20 פפנינג בבולים.

עלון : . יבול עשיר בשימוש בחומרי הדברה
של החברה הבאה שאתה באופן מפורש יכול לבקש העברה חופשית וגם ללא עלויות משלוח, שדרך אגב אחרים עושים בכל מקרה.

קבוצת העבודה שלתעשיית החנקן הגרמנית לייעוץ חקלאי, ברלין .Neustädtische Kirchstr. 9

התסריטים הבאים: הצטברות יבול תבואה ושורש

דישון – ייעוץ למשקים

קרקע ודישון

איך יש להם יותר הזנה דרך גידולי undersown

להילחם בעשב.

מאבק של עשב ושרץ.

העכבר האכלה ירקות שדה.

הפריה של עצי פרי ושיחי פטל .

אלברכט הוך, ברלין נויקלן , ברלינר 32 “תעשייה”

כריסטיאן טוס , Meckenheim bei בון, Bez . קלן

מועדון כדורגל Heinermann , Grossgärtnerei , ארפורט

הכתובות מספיקות כדי שהדואר יגיע. כל שאתם צריכים לכתוב זה “סליחה של הקטלוג החדש” על המעטפה.

כשהחבילות יגיעו, אתם לא צריכים להדביק בולים עליהן, אלא רק לשנות את הכתובת, כדי שהן יגיעו אלי לפה. (בדרך זו אנחנו נמנעים, מכך שהכתובת של מחנה ההכשרה תופיע יותר מדי פעמים).
התשלום היחיד הוא הבולים במכתב הראשון. בכל מקרה, תודה מראש על הזמן והמאמץ.

אבל עכשיו חזרה אל השיחה שלנו. העניין עם גיסתכם (כך הוא קורא לחברתו. ל.א.), אני גם רואה זאת כבדיחה, ולא הבנתי שעניתי תשובה כה רצינית. בזמן הזה, ארנה לא מרתקת כמו קודמתה סבינה (שאגב באה לבקר במחנה 14 ימים לפני שהגעתי לפה), אבל בגלל זה היא הרבה יותר בוגרת מנטאלית, וכך אנחנו יכולים לנהל שיחות טובות.

בעוד כ2 חודשים כל הבנות, מלבד הילדה, שהיא אגב “ברוגז” איתי מסיבות מובנות בהחלט, יועברו ל”ויצו” הנמצא באיזור הספר, שתיים גם הן חלק מ”צעירי העליה”, ואחרי זה, יהיה סוף לכל הקסם פה.

היום ארנה במצב רוח רע. היא רצתה לנסוע לברלין, מהכסף שיש לה מהחשבון החיצוני, אבל חבי לא הרשה לה. לא הבנתי את הסיבה האמיתית למה…
אני חושב על הפירהר (חבי, מפקד המחנה. ל.א.) כעל מוזר. הוא הולך כל היום עם ידיים משולבות, והוא מופיע בהפתעה איפה שהכי לא מצפים לו. הוא מתנהג כמו גנרל, צועק פקודות על החברים (נכתב בעברית. ל.א.) ומעניש אותם על טעויות קטנות עם הערות ציניות, לא פלא שאנו רואים בו כפירהר. אבל הוא עוד צעיר וכבר בתפקיד כזה ובסופו של דבר זה עדיף על להיות בקיבוץ רייזן (מחנה ההכשרה בבלנקניזי בו היתה הלגה לפני העליה לארץ. ל.א.) עם תיאום גן העדן הזה של כל החברים הגורמת ששום דבר לא יתבצע בסופו של דבר.(מדבר נגד השיטה הקומוניסטית של הקיבוץ. ל.א.). אז קשה לי לכעוס עליו.

אם זה יסתדר עם להיות כוורן, למרות שאני חושב שהזמן להשיג דבורים כבר מאוחר מדי, ובעיקר כי אנחנו חובבנים, ואני יודע שהעבודה העיקרית צריכה להעשות באביב, נזדקק לכוורות ולפי ההערכה שלי זה יקח לפחות עוד 14 ימים. מה וגם שככל שאתה מאחר ברכישת הדבורים הן יותר יקרות. אבל שהיהי, בלי דאגה, אסור לי לעשות שום דבר על דעת עצמי וכבר נידנדתי על זה מספיק.

בינתיים מזג האוויר השתנה והפך להיות סגרירי, הבוקר התעוררתי בשש, במטרה ללמוד עברית. גם מילאתי את משמרת השקיית הצמחיה. אנחנו עובדים שעתיים ביום בגינה, שלושה אנשים כדי להשקות את כל הפרחים, בצלים, כרובים וכו’. כמובן, אנו צריכים לעבוד גם בשבת. אנחנו שותים קפה בתשע וחצי. כרגע אני שומע את הפעמון המודיע על ארוחת הערב, אמשיך אחר כך.

טוב, היו סנדוויצים עם בשר קר ותה. היתה לנו ארוחת שבת מצויינת: המון פסטה, אכלתי ארבע מנות. ואז בשר עם תפוחי אדמה, שעועית עם רוטב. אחרי הצהריים שתינו קפה, לחם עם ריבה, לחם חמאה ומצות.

הבוקר שוב הייתי במשמרת השקיה. ואחר כך נסעתי עם האופניים. הו, מרקל ווילטריש שר עכשיו “משהו על בקיעה בלי הפסקה”. הרדיו הוא חלק מהחיים שלנו פה כמו הלחם.

רציתי לספר, שרכבתי עם האופניים, באיזורים יפיפיים, איפה שמעולם לא הייתי. הקיץ מגיע לפה לאט, הו עכשיו יש את השיר של הנזל וגרטל, תמיד חשבתי שהמפרדיך היה לא מתאים.

אחר הצהריים הזה לראשונה התחלתי לכתוב יומן. לפני זה שכבתי על גבעת העגבניות וקראתי על איך להשיג תוצאות טובות יותר טובות בייצור הביצים. בזמן הקריאה נרדמתי וארנה העירה אותי. היא הזמינה אותי לקפה. לאחר מכן יצאנו להליכה של 45 דקות עם חבי, הוא לא יודע להעריך אותנו יותר מדי, בגלל שהוא מאוד סרקסטי ומאוד חכם, אבל היתה לנו שיחה מצויינת על מה שקורה בקהילה שלנו ועל ארץ ישראל.

אז ככה עברה עלי השבת פה. כולם חוגגים, כולם לבושים בבגדים בהירים, הבנות לובשות כובעים לבנים במקום הבגדים הצבעוניים שהן לובשות במהלך השבוע, והפרחים על השולחנות יותר יפים מאשר במהלך השבוע. ככה החג היהודי הפך להיות משהו אמיתי וכל דבר קפוא מהעיר כבר לא קיים.

אני מקווה לשלוח את המכתב הזה, בחשאיות היום, בעזרת דואר חוזר (גוביינא. ל.א.), בגלל שכבר עברתי את המכסה שלי.

ד”ש חם, ונשיקות.

שלום! רולי.

נ.ב.: עכשיו ארנה שרה משהו על “פידה”.

הבא: רולי כותב ממחנה ההכשרה 6.6.1938

This entry was posted in Hebrew, המכתבים and tagged , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.