המכתבים – רולי מבקר בהמבורג בדאגה למשפחה

15.12.1938

המכתב הזה הוא מרתק, מזעזע, ומלמד אותנו על התחושות והמציאות לאחר אירועי ליל הבדולח, ובעיקר, אולי, על נקודת המבט של היהודים לגבי הסיטואציה. נקודת מבט שמאופיינת בתמימות, או פשוט בחוסר ידע. בנימה אישית אני חייב לציין שזה המכתב שקראתי הכי הרבה פעמים, כל משפט בו מרתק ומעורר שאלות. זה המכתב היחד, שלמרות שחבתי שאני כבר מחוסן מההלם – עודן מנסות הדמעות לצאת, בכל פעם שאני קורא.

הרקע:
בליל הבדולח נעצרו כ-30,000 יהודים ונלקחו ל”מחנות הענשה”. אב המשפחה, גאורג, נלקח גם הוא למחנה זקסנהאוזן – בברלין לשישה שבועות. מריון, האחות הצעירה של רולי, נשארת לבד בביתם בהמבורג. הלגה, אחותה היגרה לפלסטינה ורולי נמצע במחנה ההכשרה ליד ברלין.
רולי מגיע להמבורג לעשרה ימים כדי לבדוק מה מצב אחותו. הוא נכנס לבית הריק מכיוון שהיא בעבודה, מוצא את שולחן אביו הפוך, בקבוק אלכוהול על השולחן ומניח שמריון, בהיותה לבד ומפוחדת, כנראה שתתה ממנו. הדבר הראשון שרולי עושה הוא להתיישב ליד מכונת הכתיבה ולכתוב מכתב לאחותו הלגה, בפלסטינה, באלה המילים:

15.12.1938 - המכתב מהמבורג

הלגה היקרה, ברנרד היקר,

הגעתי עכשיו בצהריים להמבורג, בקרוב אאסוף את מריון מהעסק מכיוון שאני רוצה לבדוק אם הכל בסדר שם, כמו שהבעת בדאגתך. קראתי את המכתבים שלך פה, ואני גם לא מרוצה מהמידע שמריון סיפקה במכתב האחרון. בשל כך אני רוצה לעדכן אתכם בקצרה.
אל תקווי לאישורים כל עוד הבקשה לא אושרה, אחרי אישור זה יגיע אוטומאטית. זה בלתי אפשרי להשיג את האישור בדרך אחרת. ויזות תייר לא ניתנות יותר ומה ששמעת לגבי הקונסוליה הבריטית, המספקת ויזות בברלין, הוא פשוט לא נכון. לפי המידע שלי מברלין, יש מאות אנשים שעומדים מחוץ לשגרירות עם מספרי המתנה, והטיפול יארך ימים ארוכים. אין שום דבר שנותר לעשות, מלבד מה שעשינו באלפיים השנים האחרונות: לחכות.
בכל יום אנשים משוחררים, ובכל יום אנחנו מצפים שגם אבא ישוחרר. לפני כמה דקות מר שטרייט היה פה, אבא אמר לו לשלוח לנו ד”ש, כשהוא שוחרר אתמול, וסיפר שאבא בריא והוא בסדר גמור.

לגביי: אני פה לעשרה ימים (כרטיס עובדים) ולפי מה שראיתי עד כה, הכל בסדר פה, אין שום סיבה לדאגה. אל תלחיצי את עצמך, יקירה, אף אחד עוד לא נאכל פה, שנוקי (כינוי החיבה למריון, כמו “מותק” ל.א.) היתה נסערת גם, אבל אני חושב שהסיבה העיקרית היא מכיוון שהיא היתה צריכה להכין את הסנדוויצ’ים שלה לבד.

השולחן של אבא נראה כמו משרד של עורך עיתון אחרי רעידת אדמה. כשנכנסתי הביתה, היה בקבוק אלכוהולי על שולחן האוכל – ריק כמובן – וכובע, אני חושב שהוא של מריון. תודה לאל, יש גם עוגיות, אבל אין לחם. נו, אני חושב שאמתין מעט. בינתיים, אנחנו יכולים להשאיר את הדירה עד הראשון לפברואר, בגלל שהדייר החדש ביטל (יהודי). מצוין, הלא כן?

אנחנו נראה מה יהיה איתנו. אני חושב שאהרנסדורף (מחנה הכשרה. ל.א.) יעבור כולו לאנגליה או להולנד (הולנד יהיה באמת מצוין). מריון תהיה חייבת לעשות רשיון נהיגה (טרקטור? סירה? ל.א.)  ולעשות קצת כלים, אחרת אין הרבה סיכויים. אני חושב שאם היא תבקע החוצה פעם אחת, הכישרון שלה יטוס כמו רכבת דוהרת ללא צורך בהחלפת קרון.
אז מילאתי את חובתי הדחופה ביותר לענות לך. בהמבורג כולם כנראה בחופשה. כל החברים לא נמצאים או בחו”ל, כתובתם לא ידועה. נו, עכשיו אני צריך ללכת לאמא של גרטה בר ולהביא לה מכתב. נו, כל האיחולים, גם לתינוק! אל תדאגי, קחי נשימה ארוחה, נשמי רגוע, להתראות!
באהבה גדולה וכבוד,
רולי.
(בכתב יד: ל.א.):
לאחוז מהצד האחורי מול מראה, ואז תראי זאת שוב.

יש במכתב הזה כל כך הרבה פרטים מדהימים. התמימות של “כל החברים בחופשה” והעדכון על כך שדייר יהודי ביטל את שכירת הדירה אז אפשר להישאר בה; “איזה יופי”. העתיד לבוא בשבועות שלאחר שמכתב זה נשלח, מתדרדר בצורה נוראית. כבר אין מה לעשות ושערי גרמניה נסגרים למבקשים לברוח. המשפחה עושה כל מאמץ להבריח את מריון מהמדינה.
גאורג חוזר עם בעיות קשות של כוויות קור בידיים, מריון מחליטה להישאר איתו עוד קצת כדי לטפל בו, והחלטה זו תתברר בהמשך כטראגית.

הבא: גאורג חוזר מהמעצר לאחר ליל הקריסטל

This entry was posted in Hebrew, Uncategorized, המכתבים and tagged , , , . Bookmark the permalink.

2 Responses to המכתבים – רולי מבקר בהמבורג בדאגה למשפחה

  1. Pingback: גאורג חוזר מהמעצר לאחר ליל הקריסטל | ההיסטוריה של משפחת ארנה – ברוך דרך מלחמת העולם השניה והשואה.

  2. Pingback: Marion Baruch | ההיסטוריה של משפחת ארנה – ברוך דרך מלחמת העולם השניה והשואה.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.