אושוויץ, סופה של משפחה

19.4.1943

ב- 8.4.1943 נסגר מחנה העבודה נאונדורף עם כל היהודים ששהו בו. כולם נשלחו לאושוויץ. רולי הגיע לאושוויץ ב-19.4.1943 עם המשלוח ה-37 מהעיר. 153 מ-688 המגורשים על הרכבת הגיעו ממחנה ניאונדורף. רולי ו-וולי הופרדו, לא ידוע לנו דבר על מותה של וולי. רולי נשלח לעבוד במפעל הכימיקלים של איי.ג’י פארבן.

בפגישתי עם אסתר בז’רנו, ששהתה כנערה באותו המחנה, באותן השנים בהן שהה בו רולי, ושחוותה את אותו מעבר, היא העידה שהם לא ידעו בדיוק מה הוא אותו מחנה חדש. כשהגיעו הבינו, אך ניסו לשמור על אותה ההרגשה והאווירה של מחנה ההכשרה. הם המשיכו לשמור על ארוחות השבת, על שירי הציונות, על החברה והמנהגים אותם למדו ויצרו במחנות ההכשרה. לכן, רק כאשר הועברו לאושוויץ, נשברה המציאות אותה כל כך אהבו וקיוו לה: בועת מחנה ההכשרה והתקווה לעלות לארץ ישראל.

בתחילה הניחו החוקרים כי רולי הגיע קודם למחנה ההכשרה דורה. זה אפילו רשום על אבני הזיכרון בהאם אך זו התבררה כטעות. רולי לא נרשם בדורה מעולם, ואם היה שם זה אולי היה אחרי אושוויץ. כאשר היה ניסיון לברר ולהשיג את המסמכים מארכיון אושוויץ, הודיעו בהנהלת מוזיאון אושוויץ כי “אנו שמחים לבשר לך כי מצאנו את רישומיו של רולף ברוך באושוויץ”. אכן שמחה.

הודעה על מציאת רישומיו של רולי באושוויץ

ברישומים מתועדת בבירור כניסתו של רולי למחנה. כל תכונותיו החיצוניות נרשמו וכמובן, למרות שלא היה כך, נרשם שאפו היה ארוך. כמו לכל יהודי.

מסמך הקליטה של רולי באושוויץ

באותם רישומים, נראה שרולי יצא מהמחנה ולא מת או הומת שם. ההערכה היא שכאשר הנאצים חיסלו את המחנות והוציאו את צעדות המוות המפורסמות, שם מת רולי. הנחה זו לא מתיישבת עם המסמך המודיע על שחרורו מהמחנה. עוד הנחה היא שהוא מת במחנה דורה, מכיוון שלשם נשלחו אחרוני אושוויץ (הגרמנים נסוגו פנימה לגרמניה) אך אין לנו שום מידע מאומת על כך.

הרישום של רולי באושוויץ, ושיחרורו.

הלגה העידה, מעט לפני מותה, שקיבלה עדות לפיה רולי יצא אל צעדות המוות. איך גם עדות זו אינה מספקת כדי שנדע בבירור איך מת.

רק כשנה לפני מותה, קיבלה את הידיעה על חייו של רולי במחנה. בשנת 1990 כתבה יוטה ברג (Jutta Bergt) לסבתי, את העדות הבאה:

 רולי כנראה לא שרד את צעדות המוות. אני יודע שהיה ברשימות החיים עד הסוף, כי היתה לי גישה לרשימות המתים. עבדתי במכבסה של אושוויץ ושם קיבלנו חומר מהבגדים הנותרים של הנכנסים למחנה. סרגנו להם גרביים, ואני סרגתי לרולי.

בחודש יוני 2015 דיברתי עם אלי היימן, ניצול אושוויץ שהיה עם רולי במחנה ההכשרה. הם לא הכירו אישית אך לאחר המלחמה, בוגרי ההכשרה בקיבוץ נצר סירני תיחקרו מה עלה בגורל החברים.
לפי העדויות, רולי שהה באושוויץ שלוש – BUNA.
הוא יצא לצעדת המוות, ובמהלך הצעדה “נעלם”. זו כנראה היתה דרך רגילה למות תוך כדי הצעדה. זו העדות האחרונה בהחלט שיש לנו לגבי רולי.

רולי שרד את כל המלחמה, כמעט עד סופה.

וכך, בעצם, מסתיים סיפורה של משפחת ברוך בגרמניה. כל המשפחה חוסלה מלבד הלגה, סבתי. הלוואי שיכולתי לשאול אותה, להראות לה את המסמכים, לאמת, לחבק. כשעוד היתה בין החיים, אני עוד לא הבנתי כלום.

הודות להלגה, משפחת ארנה, חיה, מתרחבת, ותמשיך להתרחב.

עריכה, 1.2020

לאחר פרסום ארכיון ארסולן, התגלה כי רולי אכן הגיע למחנה דורה. הוא שרד את צעדות המוות והובא לעבודת כפיה בתוך גרמניה, אך לא שרד את התנאים שם.

להלן המכתב שקיבלתנו מארכיב דורה, לאחר בחינה חוזרת של המסמכים שלהם:

Thanks for the question to the concentration camp memorial Mittelbau-Dora to ROLF BARUCH born, on 06.01.1920 in Hamburg.

I can see the concentration camp memorial Mittelbau-Dora the documents of the Documentation Center following information:
Rolf Baruch was in the period from 01.02. to 04/02/45 deported from Auschwitz in the Mittelbau.   Upon his arrival, the SS registered him under custody category “Jewish Reich German” with the prison number 107,085th Between January and March 1945, the SS deported 16,000 prisoners from Auschwitz and Gross-Rosen in the Mittelbau. The move came hundreds killed. The survivors of the transports arrived completely exhausted and half frozen.

After the documents of the Arolsen Archives the SS Rolf Baruch transported in an external bearing of the KZ-central section, the Boelcke barracks. However, the time of transport is not known. For more information on this satellite camp at the following website:

http://aussenlager.dora.de/l/de/detail/14

After that, the trail is lost and there are no documents here for detention fate of Rolf Baruch before.

When beginning of April 1945 approached the American troops, the SS had vacate the mid-level warehouse. In rail transport or on foot marches, the prisoners should be taken to other camps. Most death marches had the concentration camp Bergen-Belsen goal. During the death marches and evacuation transports murdered concentration camp guards thousands of prisoners.

For the last period of existence of the Mittelbau (Jan 1945 to the evacuation of the camp in early April), there is only incomplete documentation. Listen to the prisoner transports who left the camp during the evacuation, are not available. The registry of deceased prisoners is far from complete. For this reason, the fate of many prisoners can of Mittelbau are still unknown.

Sincerely yours,

Stefanie Taeger

This entry was posted in Hebrew, Uncategorized and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.