הרומן על רולי – קיץ ברנדנבורג Sommer in Brandenburg

 הרקע לבלוג זה, ולתחילת התחקיר על המשפחה שלי, הוא אותה שיחת טלפון שבעקבותיה התקיימה פגישה עם הסופר אורס פיס. חיינו הצטלבו במקרה.

בזכות תמונה אחת ובעקבות כל הסיפורים האלו נכתב ספר שסובב סביב דמותו של רולי, ומחנה ההכשרה בו היה.

הסופר אורס פיס לקח פרטים היסטוריים, שהתרחשו במציאות בתקופת מלחמת העולם השנייה ושילב אותם ברומן בדיוני. ניתן להגיד כי כל האירועים המופיעים כרקע לספר הם אמיתיים לגמרי – כאשר שיחזורי השיחות והאירועים הבין-אישיים הם לרוב פרי דמיונו של הסופר. בסצנות האישיות המבוססות על אירועים אמיתיים, שילב פיס פרטים אמיתיים, כמו למשל ציטוטי המכתבים המקוריים אותם שלח רולי למשפחתו בהמבורג ובפלסטינה.

כריכת הספר "קיץ בברנדנבורג"
כריכת הספר “קיץ בברנדנבורג”

הסיפור מתמקד בחייו של רולי (רון, שם דמותו בספר) במחנה ההכשרה אהרנסדורף שליד ברלין. מחנות אלו הוקמו הרבה לפני עליית הנאצים לשלטון, בחסות התנועה הציונית ותנועות נוספות שקראו ליישב את ארץ ישראל ביהודים חדורי מוטיבציה מאירופה.

במחנה שהו נערים ונערות יהודים מכל אירופה, אך בעיקר מגרמניה ופולין. במהלך הסיפור אנו למדים על חוויותיהם של הנערים במחנה ההכשרה, לראשונה הרחק מהבית, מבודדים מהעולם וגרים עם אנשים בני אותו גיל ממקומות שונים. החוויה של לעבוד קשה בחקלאות ובענפים שנער עירוני מעולם לא הכיר מסביבתו המיידית – וכל זאת למען מטרה אחת: העליה לארץ ישראל, לפלסטינה. רולי (רון) הוא הדמות שבמרכז הסיפור.

תחילתו של הסיפור בתמונתם של רולי ונערה נוספת ממחנה ההכשרה – לוסי האן שמה Lucie Hahn) ) תמונה שצולמה על ידי הזוג זוננפלד שהגיעו לספר את סיפור מחנה ההכשרה באותם ימים.

באופן אישי, למרות כל מה שקראתי ושמעתי עד היום, לא הצלחתי להיות חסין לרגשות חוסר האונים והעצב. אולי כי אני יודע מה סופו הטראגי של הסיפור. לאורך כל הסיפור מנקרת באחורי הראש תחושה מתעתעת. הידיעה כי היה זה עולם נעים וכמעט נאיבי, בו חבורת צעירים חלוציים מגיעים לחווה חקלאית ומוכנים לעבוד ללא שכר למען מטרה אידיאולוגית נעלה, כל זאת כשבעולם שבחוץ כבר נושבות רוחות מלחמה רעות, רעות מאוד, היא ידיעה שמאפילה על הסיפור. כל קורא המכיר את ההיסטוריה, לא יכול להתעלם, לאורך כל הספר, מהידיעה על מה שמתרחש באירופה באותם רגעים בהם ממשיכים החברים במחנה ההכשרה לשיר ולהתאהב, בלי להיות מודעים לגודל הסכנה. מדי פעם מבזיקים אירועים המזכירים או רומזים לחברי ההכשרה על המתרחש בחוץ, אבל הם ממשיכים בסיפור הרומנטי שלהם, עד הסוף, שלרובם אינו מבשר טוב. אין תיעוד של סצינות מזעזעות או קשות בספר, אבל דווקא היעדרו של האסון העתיד להתרחש בחוץ, מגביר עוד יותר את תחושתו של הקורא שהטרגדיה חיה וקיימת בין השורות, ממתינה באפלה להתרחש.
פרסום הספר הוא מעין סגירת מעגל לבלוג זה.

אומנם התחקיר ההיסטורי-משפחתי שעשיתי התחיל הרבה לפני שעברתי להמבורג, לפני אותה שיחת טלפון שהגיעה מאורס פיס, ודאי לפני שרודיגר פולמן נתקל בתמונתו של רולי לראשונה. אך המפגש בין שלושתנו, באותו יום קפוא בהמבורג, הוא שכיוון אותנו לאוטוסטרדת המידע והחזיר לחיק המשפחה את דמותם של אלו שנרצחו, ואת סיפורם שהמתין לנו כל כך הרבה שנים, עד שבמסלול פלאי של הגורל הגענו אליו שוב.
ניתן רק לקוות כי הספר יתורגם בעתיד לאנגלית ולעברית.

This entry was posted in Hebrew, הווה and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.