נקודת האיסוף ממנה גורשו יהודי המבורג – תחנת הרכבת האנובר

בין השנים 1940 ל1945 נקראו כ6000 יהודי המבורג (וכ1500 צוענים) לנקודת האיסוף. תחנת הרכבת האנובר שממוקמת בהאפן סיטי של היום. רובם הגיעו בכוחות עצמם, ללא התנגדות וללא ליווי של הנאצים. הם פשוט הגיעו לאן שאמרו להם להגיע, ביודעין שהמשטר הזה והאווירה אינם מבקשים בטובתם. מצד שני, הרבה ברירה לא היתה להם.
היום התחנה כבר לא קיימת, האיזור הוא ההאפן סיטי המתפתחת, פרוייקט הבינוי הגדול באירופה, ובמקום הוצב פארק ירוק עם נקודת זיכרון. ניתן לראות בצילומים מגוגל מאפס, איך נראה המקום עד לא מזמן, עדיין ניתן לראות את שרידי הרציפים:platzבנקודת הזכרון יש שני שלטים, באנגלית ובגרמנית המסבירים על המקום. בעתיד אמור להיות שם מיצג קצת יותר רציני על גירוש יהודי המבורג:20130601_115723
“בין העשרים במאי 1940 וה14.5.1945, נעשו 20 שילוחים מתחנת האנובר, אשר ממוקמת בלוהשפלאץ. לפחות 1264 סינטי ורומא (“צוענים”) ו5848 יהודים נשלחו אל הגטאות, מחנות הריכוז וההשמדה במזרח ומרכז אירופה. בערך 90% מהם נהרגו או מתו כתוצאה מתנאים לא אנושיים. אין אף דיווח על שום סוג של התנגדות מצד תושבי המבורג.

כיום כבר נהרס ההאנגר הכחול והמסילות. קרוואן הוצב בגן עם מיצג של התחנה וגירוש היהודים והצוענים, ובקרוב יקום שם בניין משרדים עם ארכיון בנושא התחנה וההיסטוריה שלה.

עדכון 2020:

הפארק שופץ ורחבת זכרון עם שמות כל היהודים שגורשו מהתחנה ניצב בו. אבן הפינה למרכז מחקר ודוקומנטציה הונחה, והבניה אמורה להסתיים עוד כשנתיים. בתערוכה המרכזית, יוצד ספרה של מריון ברוך, אחות סבתי.

This entry was posted in Hebrew, Uncategorized and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.