מחנות ההכשרה הציוניות – אהרנסדורף

1936

מחנות ההכשרה היו מעין קיבוצים, חוות המבוססות על כלכלה משותפת. מחנות ההכשרה הציוניים ברחבי אירופה פעלו עוד מהמאה ה-19 וצברו תאוצה ככל שהתחזקה התנועה הציונית מצד אחד, וככל שהתגברה האנטישמיות מצד שני. מטרתם היתה להכשיר נוער יהודי ברמה המקצועית, החברתית, המעשית והתרבותית, בתחומי החקלאות, הבניה, החשמל, בתנאי מדבר וביצות, לימודי היסטוריה יהודית וכלכלת הקיבוץ, וכמובן לימודי השפה העברית. בשנות ה-30 של המאה העשרים פעלו 32 מחנות הכשרה, 13 מהם באיזור ברלין.

ארגון הגג שאיגד את הגופים שניהלו את המחנות היה ארגון “החלוץ”.

בשנת 1936, שכר “איגוד הנוער היהודי של הרייך של גרמניה” (“מכבי הצעיר”) מבנה ששימש כבית צייד בכפר טרבין, דרומית לברלין.
במחנה ההכשרה זה עברו הצעירים שהגיעו מכל רחבי אירופה, קורס כבן שנתיים. הם חגגו חגים יהודיים ועשו קידוש בשבת. הם קראו לעצמם “החלוצים של אהרנסדורף” וקראו למחנה “הגשר לחיים”, דבר שאולי מלמד על תחושתם החדה לגבי העתיד לבוא.
במחזור הראשון בשנת 1936 כללה הקבוצה כ-60 גברים ו-20 נשים, כולם נערים ונערות מהעיר, שלא ידעו עבודת שדה מה היא.
בשיאו, נכחו במחנה כ-200 חניכים, במספר קבוצות. בחדר של 12 מטר רבוע ישנו לעיתים כ-40 בנים.
לאחר שנתיים של הכשרה, עלו הצעירים לפלסטינה, חלקם באופן חוקי וחלקם לא.חדר החברה במחנה אהרנסדורף
המחנה, שהיה “אי של חופש בגרמניה הנאצית” לא יכול היה להישאר מנותק מהעולם החיצון לזמן כה ארוך. בערך בשנת 1941 עם התגברות המלחמה, הפסיקו תושבי הכפר הסמוך להיות נחמדים לצעירי האחוזה, האוכל הפך יקר והתנאים הפכו קשים יותר ויותר.

בתחילת 1938 מצטרף רולי למחנה ההכשרה. כציוני חדור מוטיבציה, הוא מפסיק את הכשרתו כחביתן (בונה חביות למשקאות) ולאחר שפוטר מעבודתו כמורה בעקבות עליית הנאצים הוא עובר למחנה ההכשרה.

SON.53-138-rolf

מהמחנה באהרסדורף, נשלחים רוב המכתבים שיש לנו. רולי מתכתב עםאחותו הלגה המתגוררת בתל אביב ומספר לה על החיים במחנה. בשבילה זהו סיפור ישן, היא כבר היתה במחנה ההכשרה בהמבורג ועלתה לארץ, אבל בשבילו זו הפעם הראשונה בה הוא מגלה תקווה. התקווה לעלות לארץ ישראל ולא להיות נרדף במולדתו.

מכתביו של רולי אופטימיים ולא מציינים את הקשיים. משנת 1933 רולי היה חבר בקבוצת “מכבי הצעיר”, קבוצה ציונית שתמכה בעליה לארץ ישראל. בשנת 1938 הוא מגיע למחנה ההכשרה אהרנסדורף.
רולי לא יכול היה לעלות לפלסטינה, אחותו הלגה סיפרה שבכלל כישוריו הרבים, ההנהלה החליטה שעליו להישאר באהרנסדורף כחלק מצוות ההדרכה.
ב-1941 נסגר מחנה ההכשרה באהרנסדורף, ורולי ו-48 הנותרים במחנה היו היחידים שלא זכו להשלים את מטרת ההכשרה, ובמקום לעלות לפלסטינה נשלחו למחנה האיסוף נויונדורף. חלקם נשלחו חזרה לאהרנסדורף כדי לנקות ולצבוע מחדש את בית המחנה, מכיוון שזה הושכר ולפי החוזה, היו חייבים להשיבו למצבו המקורי.
עוד על המחנה והביקור באהרנסדורף בפוסט הזה.

טרבין, העיירה לצידה שוכן המחנה היא עיירה קטנה ושקטה, שתושביה, כאמור, היו ביחסים טובים עם שוכני המחנה. בצירוף מקרים מאוד מוזר, מתברר כי ליד מחנה ההכשרה הציוני שכן מחנה הכשרה מסוג אחר, מחנה הכשרה של ה”היטלריוגנד”, בשדה תעופה פעיל של הלופטוואפה. לא ידוע אם היתה איזושהי אינטראקציה בין המחנות.
בכניסה למחנה ההכשרה באהרנסדורף יש בית גדול ולפניו באר מים. בבית זה התגוררו הבנות ובו נערכו השיעורים. בהמשך נמצא עוד מבנה ששימש לגידול חיות ומאחוריו המקלחות. במבנה הראשי היו חדרי הלימוד, הספריה, חדר החברה וחדר האוכל. המבנה מרשים, אך כיום הוא מתפרק וחלונותיו שבורים. בצד ימין של השביל הנכנס למחנה שכנו מגורי הבנים, וממש מאחוריהם גבעת העגבניות המפורסמת מסיפוריו של רולי. למרגלות הגבעה גידלו גידולים שונים, ובמעלה הגבעה, ליד שיחי העגבניות, נהגו הזוגות להתבודד. במרכז של הגבעה ובשטח המישורי שלפניה היתה מסילה לעגלות הציוד והקטיף. האסם ששכן למרגלות הגבעה שימש לגידול תרנגולות וחיות נוספות. משמאל לבית הראשי יש אגם קטן, ששימש למים להשקיית החיות וכנראה גם לשחיה ובילוי לצעירי המחנה.

דגם מחנה אהרנסדורףדגם מחנה אהרנסדורף

עיתון מכבי הצעירידוע לנו על רומן אחד שהיה לרולי במחנה, עם לוסי האן מלייפציג. האן היא הנערה המפורסמת מהצילום שהוביל לבלוג זה. כל הניצולים שהיו במחנה זוכרים אותם כזוג המפורסם. על הרומן הזה, נכתב ספרו של אורס פיז.
לא ידוע לנו הרבה על גורלה של לוסי. ידוע שהיא עזבה לפלסטינה, אבל לא שרדה את המסע.
“מכבי הצעיר” והתנועה הציונית הוציאו עיתון מיוחד. במהלך שהותו של רולי במחנה ההכשרה הגיעו זוג צלמים יהודים, הזוג זוננפולד, לצלם את הצעירים בצורה מבויימת ומרשימה. הצילום פורסם בעיתון ולאחר מכן גם נעשתה ממנו גלויה עליה כתוב: “גלויה לאמא”.

ב- 1.7.1941 נסגר המחנה באהרנסדורף, וחבריו נשלחו למחנה המעבר בנאונדורף (לפני מחנות העבודה והמוות) .

רולי, שהיה מחברי הקבוצה הבוגרת, עבר עם חבריו למחנה אלגוט, כדי לפנות מקום לקבוצה הצעירה, לפני שנת 1940. כרגע לא ידוע לנו על מעשיו במחנה זה, עד שהגיע למחנה העבודה נוינדורף.

This entry was posted in Hebrew, Uncategorized. Bookmark the permalink.

6 Responses to מחנות ההכשרה הציוניות – אהרנסדורף

  1. Pingback: משלחת הכשרה מיוחדת 5 SH5 | alodium's

  2. Pingback: מחנות ההכשרה – מחנה נואנדורף, המחנה האחרון. | ההיסטוריה של משפחת ארנה – ברוך דרך מלחמת העולם השניה והשואה.

  3. Pingback: הביקור במחנה ההכשרה נאואנדורף | ההיסטוריה של משפחת ארנה – ברוך דרך מלחמת העולם השניה והשואה.

  4. Pingback: Marion Baruch | ההיסטוריה של משפחת ארנה – ברוך דרך מלחמת העולם השניה והשואה.

  5. Pingback: מריון ברוך – Eine Seefahrt die ist lustig – הספר האבוד | ההיסטוריה של משפחת ארנה – ברוך דרך מלחמת העולם השניה והשואה.

  6. Pingback: לימודיו של רולי בבית הספר היינריך הרץ, גילוי המכתבים והביקור בבית הספר. | ההיסטוריה של משפחת ארנה – ברוך דרך מלחמת העולם השניה והשואה.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.