הביקור במחנה ההכשרה נוינדורף

בסוף חודש יולי השנה נסענו דרומית לברלין במטרה למצוא את מחנה נוינדורף, ולבקר בשנית במחנה
אהרנסדורף בעקבות שנותיו האחרונות של רולי, אחיה של סבתי, במחנות ההכשרה בגרמניה, לפני שנשלח לאושוויץ שם מצא אאחרת מותו בצעדות המוות.

נוינדורף:

התחנה הראשונה היתה פורסטוולדה.

מחנה ההכשרה הצמוד לכפר זה נקרא ניואנדורף. בשלב מסויים הפך מחנה ההכשרה למחנה עבודה לכל דבר. הנאצים סגרו את כל מחנות ההכשרה ברחבי גרמניה וריכזו במקום זה את כל החברים, ממחנות דתיים וחילוניים, ציוניים וכאלו שרק רצו ללמוד חקלאות כדי למצוא מדינה שתקבל אותם, אבל בשונה מהמחנות מהם הגיעו, בנוסף לעבודת המשק לכלכלה עצמית, חויבו הם לעבוד בכפיה במפעלים ועסקים באיזור המחנה. כך, בלי ששמו לב, הפכו את מחנות ההכשרה למחנה עבודה לכל דבר, קילומטרים בודדים מברלין.

על שימור ההיסטוריה של המחנה אחראי כיום מר ארנולד בישינגר (Arnold bischinger), הוא אחראי על בית הקהילה בעיירה, ובנוסף שימור החומר וקבלת המבקרים במחנה ההכשרה. מדי פעם הם עורכים אירועים בנושא אותו מחנה, מארחים תלמידים, ניצולים ותושבי האיזור.

המחנה ממוקם כמה מאות מטרים מבית האמנות של העיירה, בינהם שדה חיטה פסטורלי.

התקבלנו באירוח והסבר מצויין על ידי בני הזוג. הוא איש תיאטרון כריזמטי ולמרות שמעיד על עצמו שאינו מתעניין בהיסטוריה, תשוקתו לנושא ניכרת.

אירוח אצל הזוג בישינגר

אירוח אצל הזוג בישינגר

את ה”ארמון” אותו בית ראשי הממוקם בפתחת המחנה, רכשה משפחה יהודית קצת לפני עליית הנאצים לשלטון. כשאלו החלו לרדוף את היהודים, עברה המשפחה לארצות הברית והשאירה את השטח למשמר הקהילה היהודית.

הצד האחורי של הארמון, שחזור.

הצד האחורי של הארמון. בתמונה הישנה, יושבים בני המשפחה לאחר שרכשו אותו.

לאחר הליכה של מספר דקות הגענו למחנה. כיום השטח בבעלות ממשלתית, והמבנים, אלו שניתן לגור בהם, משמשים לדיירי דיור ציבורי, בעיקר זקנים שעברו שם את רוב שנות הכיבוש הסובייטי, עשו שימוש במבנים מסביב כמחסנים ולא בדיוק היו מעוניינים בשמירת ההיסטוריה של המקום.

בתחילת שנות השלושים היו שם צעירים יהודים “לא ציונים”, כפי שכונו בפני חברי ההכשרה הצעירים שבאו לאחר מכן. היו אלו יהודים בעלי הכשרה משרדית – רואי חשבון, עורכי דין וכו’, שלא הורשו לעבוד יותר וקיוו שבעזרת הכשרה חקלאית יתקבלו במדינות אחרות ויוכלו לברוח מגרמניה.

בשלב מסויים, חיסלו הנאצים את כל מחנות ההכשרה ברחבי גרמניה, וריכזו את כל החברים במחנות אלו במתחם בנוינדורף. מחנות ההכשרה ה”קיבוצים” הדתיים שכנו במרחק כמה מאות מטרים מהמחנה הראשי אך בשלב מסויים כפה עליהם הגסטאפו להתכנס בשטח המחנה הראשי והם שוכנו בבניין נפרד משלהם.

IMG_20150725_173306(2)

הארמון - המגורים הראשיים של הזוגות.

הארמון – המגורים הראשיים של הזוגות.

מגורי הרווקים.

מגורי הרווקים.

הכניסה לארמון

הכניסה לארמון

איזורי החיות, שחזור.

איזורי החיות, שחזור.

מחפשים את המבנים בנאואנדורף

מחפשים את המבנים בנוינדורף

IMG-20150726-WA0007 (1)

ממש כמו במחנה אהרנסדורף, לצד המחנה הזה היה שדה תעופה פעיל של הלופטוואפה. הכנסיה המקומית נאלצה להרוס את המגדל כדי שמטוסים יוכלו לנחות בקלות. חברי המחנה היהודים היו בחיכוך מתמיד עם חיילי הוורמאכט.

ניסינו למצוא את המקומות שבתמונות. לעיתים נראה שאנו משיגים גבול אך מר בישינגר הלך בביטחון כי השטח הוא ציבורי בסך הכל, ואנחנו אחריו. הנה בתי הרווקים, הנה בתי חברי אגודת ישראל הדתיים, הנה מתחם התרנגולים, החזירים, הנה בית ההנהלה היפייפה, כאן שכנה תחנת הרכבת.

במחנה זה התחתנו רולי ווולי הירשפלד, והם עברו לגור ב”ארמון” בחדרי הזוגות הנשואים.

בשלב מסויים יצאה אחת הדיירות, אישה זקנה וגדולה, שמלתה נראית כאילו נרכשה בשנות השבעים ולא כובסה מאז. היא נחמה וחייכנית והמארח שלנו בעזרת חביבותו של רודיגר פולמן חברי שכנעו אותה לתת לנו את המפתח לחדר האוכל. היה זה החדר הראשי של ה”ארמון”. בתקופה הקומונים באיזור שונה החדר כמובן. פתחנו דלת וגילונו מעלית אוכל. מכאן שהמטבח היה במרתף המבנה.

בחדר האוכל של הארמון

בחדר האוכל של הארמון, כיום חדר אוכל מהתקופה הקומוניסטית.

התחמקנו לעבר חדר המדרגות, ירדנו ופתחנו את הדלת. הנה כל מתגי החשמל המקוריים השולטים על כל המחנה. “דיר החזירים”, “מגורי הרווקים” וכו’ – הכל מקורי.

קופסאות החשמל של המחנה. דיר החזירים, מגורי הרווקים, הזוגות...

קופסאות החשמל של המחנה. דיר החזירים, מגורי הרווקים, הזוגות…

קופסאות החשמל של המחנה. דיר החזירים, מגורי הרווקים, הזוגות...

קופסאות החשמל של המחנה. דיר החזירים, מגורי הרווקים, הזוגות…

נכנסו למטבח. מצאנו שם את התנור המקורי, מופעל בעזרת פחם. מתקן חימום גדול. סירים. הכל מעורב בכלים מקוריים, דברים שנוספו משנים ספורות בהן עוד היה פעיל המטבח בתקופת הקומוניזם והרבה עכבישים. פתחנו דלת אחרי דלת, חלקן נעולות בלי שום סיבה, מחפשים עוד היסטוריה. מעניין אם רולי הלך בחדרים האלו. אכל מהכלים האלו. שמח פה? ידע שאלו השבועות האחרונים?

המרתף, קומת המטבח כיום. התנור המקורי.

המרתף, קומת המטבח כיום.
התנור המקורי.

כל הביקור נע בין התרגשות נפלאה ומשמחת של גילוי היסטוריה לבין הנסיון להרגיש בן המקום אז, כמה טראגי.

ב1944 גורשו אחרוני החברים במחנה לברלין דרך תחנת הרכבת שמאחורי המחנה.

הם שהו תשעה ימים בבית הספר היהודי בברלין ואז, יום לפני יום הולדתו של היטלר ולכבודה, נשלחו לאושוויץ שלוש עבודת כפייה במפעל שמייצר את גז הציקלון בה. רובם לא שרדו, כולל רולי שמת בצעדות המוות: “הוא פשוט פתאום לא היה שם” העיד אחד החברים.

מר בישינגר עוד מקיים אירועים. יש עוד ביקורים במקום, בעיקר על ידי בתי ספר על שם קלרה גרונוולד שלפני המלחמה ייסדה שיטת לימוד ייחודית שעוד נלמדת בגרמניה ותלמידי בתי הספר לומדים על ההיסטוריה שלה, ומבקרים במקום.

השוויצרי:

כשעזבו אחרוני החברים את המחנה לברלין לקראת שליחתם לאושוויץ, השאירו למשמר על המקום לבחור שוויצרי שהיה אמון על המבנים והיה איש אמונם.

לפי סיפור אנשי העיירה, לילה אחד לאחר סיום המלחמה, הצית האיש את המבנה הראשי, ה”ארמון” וברח לשוויץ. הוא התאבד מספר חודשים אחרי והאמת לא ידועה, לא בטוח שהוא היה זה שהצית את המקום או כפי שרמז לנו אחד האנשים – שאנשים הכפר לא רצו שהיהודים יחזרו לשם.

רק הגג והחלק החיצוני של הארמון נשרפו לגמרי, וזמן קצר אחרי הוא שופץ. המשפחה היהודית האמריקאית לה היה שייך המבנה, החליטה להשאירו לממשלה הגרמנית. כך לפחות הוסבר לנו.

כיום על אחד המבנים בחנה נמצא השלט הבא המתאר את עברו (מתנצל על התרגום הלא מקצועי):

בשטח זה בנוינדורף בין השנים 1940 ל 1943 מחנה חקלאי של יהודים שקיוו להגר בעזרתו מאיזור הטרור הפאשיסטי ממנו סבלו לאורך זמן.

אבל למעשה, כאן, משנת 1942 התקיים חלק מהפתרון הסופי כתשובה ל”שאלה היהודית” ומכאן גורשו אל מחנות ההשמדה. המשלוח האחרון מנוינדורף היה באפריל 1943 בו נשלחו קבוצת ילדים והמורה קלרה גרונוולד שנספו כולם בתאי הגזים באושוויץ…

השלט בשטח המחנה

השלט בשטח המחנה

בסוף הביקור חזרנו לביתם של הזוג בישינגר ובפנינו הוצגה רשימת השילוח של הצעירים האחרונים מהמחנה להמתנה בברלין, משם ישלחו לאושוויץ. שמנו לב לפתע, שברשימה כתוב שרולי, הגיע ממחנה אלגוט (Ellguth) ולא אהרנסדורף כפי שידענו.
הסתבר לנו, שרולי עבר לתקופה קצרה למחנה אלגוט, אחרי אהרנסדורף ולפני שהגיע לנוינדורף, כי היה צורך במקום לקבוצה הצעירה במחנה הראשון. תגלית מקרית זאת, פותחת בפנינו עולם שלם של שאלות חדשות: מה היה עיסוקו שם? מה קיים היום באותו המחנה?
יש מעט מאוד מידע באשר למחנה אלגוט ברשת, וכנראה, זה המחקר הבא.

אהרנסדורף:

יום למחרת חזרנו למחנה אהרנסדורף, בו ביקרנו שנה לפני. היה זה המחנה הראשון של רולי.
ידענו כי מעל היה שדה תעופה של הלופוטטאפה. כיום זהו שדה תעופה קטן להכשרת טייסים. הדרך בין המחנה לשדה קצרה ולא ברור אם היה קשר בין החברים במחנה לצעירי היטלר שלמדו טיסה בשדה זה.

IMG_20150726_113910

ירדנו אל המחנה עצמו. הבעלים של השטח המוזנח הפך אותו לבית קברות לכלבים. מצאנו 16 קברים. הוא אף הכשיר חלק ממוגרי הגברים לשעבר לשירותים למבקרים. אנו במגעים עם הרשויות אם הדבר חוקי (זיהום אדמה וכו’). שמחתי לגלות שהמבנה נמצא בשיפוץ, כנראה כי זהו מבנה לשימור והרשויות הלוו כסף לשיפוץ הגג לפחות. עדיין, המקום מוזנח, כבעת העגבניות המפורסמת היא חורשה כיום, ולא ברור עתידו של המקום.

IMG_20150726_120906

הבית הראשי באהרנסדורף

הבית הראשי באהרנסדורף

בית קברות לכלבים כיום בחצר ההכשרה.

בית קברות לכלבים כיום בחצר ההכשרה.

* תודה רבה להילדה שמחה נחום פור ואלכסנדר לייבזון על המידע הרב, הקשרים והעזרה עם המחקר בנושא מחנה נוינדורף. תודה למימי סוואלסקי ורודיגר פולמן, ציידי מחנות ההכשרה השותפים שלי *

עוד תמונות מהביקור בנואנדורף:

מחפשים את המבנים בנאואנדורף

מחפשים את המבנים בנוינדורף

מחפשים את המבנים בנאואנדורףמחפשים את המבנים בנאואנדורף

מחפשים את המבנים בנוינדורף

בפתח המבנה הראשי

בפתח המבנה הראשי

מחפשים את המבנים בנאואנדורף

מחפשים את המבנים בננוינדורף

מחפשים את המבנים בנאואנדורף

מחפשים את המבנים בנוינדורף

בפתח המבנה הראשיבפתח המבנה הראשי

בפתח המבנה הראשי

מחפשים את המבנים בנאואנדורף

מחפשים את המבנים בנוינדורף

IMG_20150725_170951(2) IMG_20150725_172947

מגורי הרווקים

מגורי הרווקים

IMG_20150725_171327

This entry was posted in Hebrew, Uncategorized. Bookmark the permalink.

1 Response to הביקור במחנה ההכשרה נוינדורף

  1. Pingback: Save Neuendorf – Future for the History of the Hachshara Movement in Germany | alodium's

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.