האקס-ליבריס מהעיר ברמן ופרוייקט השבת הספרים שנשדדו ע”י הנאצים

על החלק הראשון בסיפור המדהים על האקס-ליבריס ועל גילוי הספרים מספריית המשפחה שנשדדו מביתם בהמבורג לאחר שנשלחו למחנות, ניתן לקרוא כאן (אנגלית).

ויקיפדיה: “אקס ליבריס (מלטינית: ex-librīs, מילולית: “מספריו של…”) היא תווית נייר מודפסת ומאוירת המודבקת בספר, או חותמת המוטבעת בספר, לרוב על גבי החלק הפנימי של העטיפה, על מנת לציין מיהו בעליו של הספר.”

תרבות האקס-ליבריס מוכרת בעיקר מגרמניה, ואמנים רבים וחשובים ציירו אקס-ליבריסים עם חתימתם. כמו שהיום, עם ליין אופנה על שמך, בימים עברו בגרמניה, אמנים ידועים ציירו אקס-ליבריסים על שמם. כשרון ציור לא תמיד נדרש…

הסיפור מתחיל במלחמת העולם השניה בגרמניה. קורבנות הנאצים, רובם יהודים, נשלחים למחנות ובתיהם מוחרמים ביחד עם הרכוש בפנים.
ראשונים לבזוז את הרכוש היו אנשי הגסטאפו. מה שלא גנבו, הוצע למכירה פומבית. על יצירות אמנות וספרים היתה הוראה מיוחדת: לאוניברסיטאות וספריות הייתה זכות וטו על כל יצירה שכזו, ואם היו מצהירים על הצורך המחקרי \ ייחודי שלה למוסד המצהיר – נמסרה היצירה מידית וללא תשלום לאותו המוסד.

כך קרה, שלאחר מלחמת העולם השנייה, אחזו הספריות, המוזיאונים והארכיבים הראשיים בגרמניה מאות אלפי ספרים שנבזזו מבתי ומוסדות קרבנות הנאציזם. רוב הספרים ויצירות האמנות לא נשרפו, כפי שלעיתים מסופר בקלישאות לימוד ההיסטוריה של ימינו.
בנוסף, ברשות אלפי סוחרים ואנשים פרטיים נמצאו ספרים אשר נבזזו מבתי הקרבנות, והגיעו אליהם בדרכים מגוונות. חלק מאותן יצירות נמכרו גם בדרכים “לגיטימיות” כאשר מכרו הקורבנות את רכושם לפני שעזבו את אירופה.

עיר ההאנזה החופשית ברמן, גרמניה, 1939

לברמן, עיר נמל חשובה בגרמניה, הייתה נגישות גדולה לספרים מוחרמים אלו.
כעיר נמל, עברו בה יהודים רבים אשר ברחו מגרמניה. עם פרוץ המלחמה, נקראו ספינות גרמניות רבות עם רכוש הנוסעים עליהן, לשוב בחזרה אל הנמל הגרמני מחשש לתקיפות אניות בריטיות. כל הרכוש שהיה עליהן הושם במחסנים בעיר. כך קרה שיהודים רבים אשר ברחו מגרמניה מעולם לא קיבלו את רכושם אותם שלחו בנפרד. לאחר מכן הוחרם הרכוש על ידי הגסטאפו.
בשנת 1942 הועמד הרכוש למכירה פומבית. בשימושה בזכות הוטו, קיבלה הספרייה הראשית של ברמן כ40% מהספרים בתכולה זו.
כל הספרים אשר התקבלו מאותה מכירה פומבית סומנו כ “מ.פ.י.” – “מכירה פומבית יהודית”.

בשנת 2016, מריה הרמס – עובדת בספריה הראשית של העיר ברמן, גילתה קופסה מלאה באקס-ליבריסים מיותמים – ללא הספרים אשר להם שימשו ככריכה פנימית.

 

exelibris family Baruch in HAmburg

היוזמה
שמונה שנים לפני כן, בשנת 1998 חתמו 44 מדינות בוושינגטון על אמנה לאיתור והשבה לבעליהן של יצירות אמנות אשר נשדדו במלחמת העולם השנייה בועידה שראשיתה בעקבות סקירות רבות אשר החלו ביוזמה אמריקאית, לאיתור יצירות אמנות בשווייץ, אשר נבזזו על ידי הנאצים. בעקבות יוזמות אלו, החלו בגרמניה עצמה יוזמות מקומיות לאיתור יצירות אמנות במוזיאונים וספריות – יצירות אשר גם כן נבזזו מקרבנות הנאצים.

ספריות רבות החלו לחפש ספרים אשר ברשותן, והגיעו בין השנים 1933 ל1948 אל הספרייה. בעקבות לחץ ציבורי בעיר ברמן, החל פרויקט בשנות התשעים אשר התמקד באיתור ספרים שכאלו. הפרויקט התמקד בעיקר ב1600 ספרים אשר הגעתם לספריה סומנה ב”מ.פ.י”. מתוך 1600 הספרים, 330 ידעו להצביע על בעליהם, ו275 מהם הושבו לבעליהם.

רוב הספרים שייכים ליהודים החיים בארצות הברית. הקשר איתם היה קשה, בעיקר בשנות התשעים של לפני האינטרנט. רבים חשבו שזו הונאה ולא השיבו למכתבים מברמן. חלקם ביקשו להשאיר את העבר מאחוריהם וביקשו שהספרים יישארו בספריה שבזזה אותם. חלקם ביקשו לתרום את הספרים לעיר הולדתם בגרמניה.

וולקר
וולקר קירסוביוס, הוא האחראי על הפרוייקט בספרייה הראשית של ברמן. הוא עבר ספר ספר, עם הסטודנטים שלו, בדק כל רמז, ואיתר בכל דרך את הבעלים. לאחר מלאכת האיתור, היה עליו לשכנע אותם – שכן, אין זו הונאה, ואכן אותר ספר מאותה תקופה, ובכוונתו להחזירו לבעליו.

בהווה שלנו, זה נשמע משוגע. יש חשיבות להשיב על יצירה שנשדדה לבעליה. לכל ספר כאל פריט מוזיאוני יקר.

בחזרה ל2016. מריה הרמס פונה לאחראי משנות התשעים, וולקר, על פרוייקט השבת הרכוש הגנוב בשאלה – “האם אקס-ליבריסים אלו בחלקם הם רכוש גנוב?”

וולקר עובר על האקס-ליבריסים ומגיע לאחד מיוחד במינו: על הדף מצויר נער האוחז בספרים, והוא יושב על האי הגרמני הלגולנד. מעל כתוב “מהספרייה של אירמה וגאורג ברוך”.

וולקר מתחיל לחקור ומגלה שהאקס-ליבריס הגיע לספריה בתוך ספר אשר נגנב ממנה בשנות השישים. הספר, כך מעיד האקס-ליבריס, שייך לאירמה וגאורג ברוך מהמבורג.

Inside this (copy) book, the ex-librīs of Bremen was found

Inside this (copy) book, the ex-librīs of Bremen was found

השטולפרשטיינה
ממש במקרה, באותו היום, מבקרת בספריה בברמן הגברת הילגארט ת’יבס. הגברת ת’יבס פעילה בהנחת אבני הנגף – השטולפרשטיינה – בהמבורג, והיא עוסקת בכתיבת הביוגרפיות של הקורבנות אשר שמם מכבד את האבנים. וולקר מספר לה על הזוג ברוך היא מכירה את השם טוב – היא כתבה את הביוגרפיה של הזוג ברוך, האתר השטולפרשטיינה של המבורג. היא מפנה אותו להיסטוריה של המשפחה בהמבורג ומספרת לו עוד פרט – הנין של בני הזוג ברוך מתגורר בהמבורג כיום.
וולקר יוצר איתי קשר מידית באימייל.

אני בדיוק עסוק בתערוכה על ביתם של מריון וגיאורג, אחותה הצעירה של סבתי – מריון ברוך ויצירותיה בהמבורג. למעשה. וזה נושא לפוסט אחר, באותו השבוע של התערוכה שהייתה אמורה להיות השיא של המחקר, התגלו עוד 12 ספרים בספריה הראשית של שטוטגארט, בזכות אותו אקס-ליבריס. באותו השבוע, במקרה, התגלה אותו אקס-ליבריס, גם בברמן.

כל ספר חשוב
אני מגיע לספריה הראשית של ברמן. בטקס אינטימי מקבל לידי את האקס-ליבריס בספריה. האחראים לפרויקט מתרגשים: הנה. השבנו עוד רכוש שנשדד על ידי הנאצים. זה אפילו לא ספר. רק האקס-ליבריס שהיה מודבק אליו. פיסת נייר קטנה חסרת ערך חומרי – אבל עם ערך רגשי גדול.

כמחווה, הם מאתרים עותק חדש של הספר שנגנב – ספר אשר הודפס בשנת 1922. נושא הספר, עליו הודבק האקס-ליבריס, הוא על: אקס-ליבריסים. כמה אירוני.

בספריה של סבא-רבא שלי היו כ2000 ספרים. עד כה, אותרו 12.

Georg Baruch

Georg Baruch

הפרוייקט הזה של מלאכת החיפוש והאיתור של כל ספר – עשרות אלפי ספרים בספריות בכל גרמניה, האיתור ומתן החשיבות לכל אחד מהם, כאשר לרובם אין שום חשיבות כלכלית בכלל – מעורר השראה. לכל ספר תהילה, בעיקר כשמדובר ברקע המלחמה ההיא, כל יצירה מסמלת חיים אחרים – חיים, קצת לפני שכל סיפור מאותה תקופה הפך לסיפורי מתים.

והמסורת ממשיכה – לפני מספר שבועות החליטה בת דודתי תמי להדפיס עותק של האקס-ליבריס, ולהדביקו על הספריה האישית שלה – עותק אחד על ספריה של אלפי ספרים – על הקינדל שלה.

ex-librīs on Kindel

לי יש עוד חלום, בעזרת גרפיקה ממוחשבת, להדפיס עותק של האקס-ליבריס הזה, צבוע בצבעים של ימינו, ולהטמיעו בספריה שלי.

This entry was posted in Hebrew, Uncategorized. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.